Cinsel Terapi

Konyada Cinsel Terapi, Konya Cinsel Terapist, Konya Cinsel Psikiyatrist, Konya Cinsel Terapi Psikiyatrist, Cinsel Terapi Uzmanı Konya, Konya Cinsel Terapi Doktoru, Konya Cinsel Terapi, Konya Cinsel Sorunlar Doktoru, Cinsel Terapi Konya, Konya Cinsel Terapi Merkezi, Konya Cinsel Terapi Doktorları, Konya Online Cinsel Terapi, Konya En İyi Cinsel Terapi Uzmanı, Konya Cinsel Terapi Fiyatları, Konya Cinsel Terapi Ücretleri

Konya Özel Psikiyatrist ve Konya Özel Psikoterapist Doç. Dr. Ali Metehan Çalışkan’ın Meram Yeniyol’da bulunan Özel Psikiyatri Kliniğinden Konyada Cinsel Terapi, Konya Cinsel Terapist, Konya Cinsel Psikiyatrist, Konya Cinsel Terapi Psikiyatrist, Cinsel Terapi Uzmanı Konya, Konya Cinsel Terapi Doktoru için randevu alabilirsiniz.

Cinsellik nedir?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre cinsellik; fiziksel, duygusal, entelektüel ve sosyal yönlerin kişiliği, iletişimi ve aşkı zenginleştirici etkilerinin bileşiminden oluşur. Cinsel bir varlık olarak insanın sadece bedensel değil, duygusal, düşünsel ve sosyal bütünlüğünü sağlayan, kişilik gelişimi, iletişim ve sevginin paylaşımını pozitif yönde zenginleştiren ve artıran sağlıklılık halidir.

Cinsel işlev bozukluğu nedir?

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel ilgi ve yanıtın normal, alışılagelmiş tarzın dışına çıkması ve normal olmayan halin süreklilik kazanması durumudur. Cinsel sorunlar birey için haz ve doyum duygusunu kaybetmekten öte bir sıkıntı kaynağıdır. Her cinsiyetten ve yönelimden insan cinsel işlev bozukluğu yaşayabilir. Yaklaşık olarak her 3 kişiden 1’i hayatlarının bir noktasında cinsel işlev bozukluğu yaşamaktadır. Sıklıkla bir cinsel işlev bozukluğu başla bir işlev bozukluğuna yol açacaktır.

Cinsel işlev bozukluklarının nedenleri nelerdir?

  • Cinsel eğitimsizlik ve bilgisizlik,
  • Cinsel yaşamda yanlış inanışlar,
  • Cinsel sorunların organik nedenler,
  • Cinsel yan etkilere neden olan ilaçlar

Cinsel işlev bozuklukları nasıl tedavi edilir?

İlk değerlendirme sırasında durumunuzun kapsamlı bir değerlendirmesini yapılır. Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle başvurması önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da artırmaktadır. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir.

Cinsel terapi nedir?

Günümüzde cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde cinsel terapi teknikleri sorunun çözümü yanında koruyucu önlemler açısından da değişmez tedavi aracıdır. Çoğunlukla bilişsel-davranışçı terapi yöntemlerinden yararlanılsa da psikodinamik psikoterapi ve çift terapisi tekniklerinden de yararlanılır. İlk seanslarda cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır. Daha sonra çeşitli ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır. Cinsel terapide, cinsel işlevleri bozan psişik etkenlerin çözümlenmesi ve cinsel işlevleri olumlu etkileyecek etkenlerin eklenmesi yoluyla, çiftlerin cinsel yanıtı için, en uygun psikolojik durumun yaratılması amaçlanır.

Cinsel sorunlar ilişkinizi etkiliyorsa veya sizi endişelendiriyorsa, değerlendirme için randevu alın.