Aile ve Çift Terapisi

Konya Aile Terapi, Konya Aile Terapisi, Konya Çift Terapi, Konya Çift Terapisti Konya Aile Terapisti

İlişkinizde veya evliliğinizde kendinizi yalnız mı hissediyorsunuz?

İlişkilerde memnuniyetsizlik acı vericidir ve çok yaygındır. Ne yazık ki, birçok çift, ilişkilerinde önemli miktarda hasar meydana geldiğinde terapiyi dener. Araştırmalar, aile ve çift terapisi için başvurmadan önce çiftlerin ortalama altı yıl boyunca mutsuz olduğunu gösteriyor. İlişkinizden veya evliliğinizden memnun değilseniz, aile ve çift terapisi gerçek bir fark yaratabilir.

Aile ve Çift Terapisi Nedir?

Aile ve çift terapisi; değişim ve gelişimi sağlamak adına, aileler ve çiftler arasındaki yakın ilişkinin gözden geçirildiği ve çalışıldığı, psikoterapi yöntemidir. Terapi süreci boyunca çift sağlıklı bir ilişki kurmayı öğrenecektir.

Aile ve çift terapisinde amaç, çiftler arasında yaşanan zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alınarak çatışmaların çözülebilmesi ve kişilerin sağlıklı yönde değişiminin ve gelişiminin sağlanmasıdır. Terapist, çiftlerin birbirlerine yardım edebilmeleri için yapıcı yollar bulmasına yardım ederler. Her bir bireyin sıkıntısı aile ve çift terapisi sistemi içinde değerlendirilir.

Aile ve çift terapisinin ne olduğu ve amacı hakkındaki yanlış anlamalar, çiftlerin erkenden yardım aramasını da engelleyebilir. Bazıları aile ve çift terapisinin yalnızca bir ilişkiyi etkileyen, sadakatsizlik veya bağımlılık gibi çok ciddi sorunlar için olduğunu düşünebilir. Diğerleri, ilişkiyi bitirme kararını vermeden önce bunu son bir çaba olarak görebilir. Bazıları bunu partnerlerini değişmeye zorlamanın bir yolu olarak düşünür çünkü “sorun onda”dır. Bireylerin partnerleriyle olan ilişkileri, ruh sağlıkları ve duygusal doyumları açısından çok önemlidir. Birçok insan, çok çeşitli ilişki sorunlarının tedavisinde aile ve çift terapisinin yararlarının farkında değildir.

Aile ve çiftlerle olan çalışmaların uzun vadeli etkisi söz konusudur. Terapiye katılan bireyler, kendileri ve diğer aile üyeleri hakkında daha fazla şey öğrenmektedirler. Bireylerin birbirleri ile kurdukları yakın ilişkiler desteklenmektedir. Problemlerle baş etme becerilerinin edinilmesi ile birlikte, sadece o anda yaşanan durumlara çözüm üretilmesi değil, sonrasında da yaşanabilecek bazı zor durumlarla baş edilebilesi sağlanabilmektedir.

Aile ve Çift Terapisinden Kimler Yararlanabilir?

Aile ve çift terapisi, bireyler arasındaki ilişkiyi etkileyen sorunlarla ilgilenir ve ilişkilerinde problem yaşayan herkes bu terapi yönteminden yararlanabilir. Çok geniş ve yaygın bir kullanım alanı vardır. Kullanım alanlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Evlilik problemleri
 • Çift ilişkileri
 • Boşanma
 • Alkol ve madde kullanımı
 • Anksiyete ve depresyonu da içeren duygusal bozukluklar
 • Psikoseksüel zorluklar
 • Kronik fiziksel rahatsızlıklarla
 • Yas, kayıp ve travmalar
 • Duygusal istismar, ihmal ve şiddet
 • Taşınma, iş değişikliği gibi aile yaşamında değişiklikler
 • Evlat edinme, üvey ebeveyn/çocuk ilişkileri
 • Göç eden ailelere destek
 • İş stresi
 • Ekonomik problemler

Birçok durumda, diğer psikoterapi yöntemleri ve bazen de ilaçla tedavi yöntemi eşlik edebilmektedir.

Aile ve Çift Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile ve çift terapisi uygulamalarının farklı yöntemleri vardır. Bazı uygulamalarda tüm aile üyeleri aynı seansta bir araya gelirken, ağırlıklı olarak terapist aile üyelerinden bir ya da ikisini veya çiftleri tek tek görebilir.

Aile ve çift terapisinin süresi ihtiyaçlara ve hedeflere bağlı olarak değişebilmekle birlikte, genellikle 12–24 seans olarak yapılmaktadır. Her seansta her iki partnerin de katılımı beklenmektedir.

Ya partnerim tedavi istemezse?

Aile ve çift terapisi ideal olarak sizin ve partnerinizin katılımını gerektirir. Ancak partneriniz buna açık değilse, ilişkinizi daha iyi anlamak ve onu nasıl geliştirebileceğinizi anlamak için tek başına çift terapisi almayı da tercih edebilirsiniz. Partneriniz de problemin sizin tarafınızdan çalışılmasından faydalanacaktır.

İlişkinizde veya evliliğinizde sorunlar yaşıyorsanız randevu almak için arayabilirsiniz.