Anksiyete

Konya Anksiyete Bozukluğu, Konya Anksiyete Tedavisi, Anksiyete Konya, Konya Anksiyete Tedavisi Tavsiye, Konya Psikiyatrist Anksiyete, Konya Psikiyatri Anksiyete, Konya Anksiyete Psikiyatrist, Konya Anksiyete Uzmanı, Konya Anksiyete Doktoru, Konya Anksiyete Doktorları, Konya Anksiyete Tedavi, Konya Kaygı Bozukluğu Tedavisi

Konya Özel Psikiyatrist ve Konya Özel Psikoterapist Doç. Dr. Ali Metehan Çalışkan’ın Meram Yeniyol’da bulunan Özel Psikiyatri Kliniğinden Konya Anksiyete Bozukluğu, Konya Anksiyete Tedavisi için randevu alabilirsiniz.

Çoğu zaman endişeli, gergin veya korkmuş hissediyor musunuz? Eğer öyleyse, toplumun yaklaşık %18’ini etkileyen anksiyete bozukluğu olan erkek ve kadından biri olabilirsiniz. Bu durum sizi ilişkilerden zevk almaktan veya normal aktiviteler yapmaktan alıkoyuyorsa randevu almak için arayın.

Anksiyete nedir?

Anksiyete, gerginlik, korku, endişe gibi hisleri ve artan kan basıncı gibi fiziksel değişiklikler ile karakterize bir duygudur. Bu duygular normalde zor deneyimlere tepki olarak ortaya çıkar, ancak genellikle deneyim geçtikten sonra kaybolurlar. Anksiyete bozukluğunuz olduğunda, bu duygulardan bunalmış hissedersiniz. Onları kontrol edemezsiniz, bu yüzden günlük aktivitelerinizi ve yaşam kalitenizi etkilerler.

En yaygın anksiyete bozuklukları türleri şunlardır:

Yaygın anksiyete bozukluğu

Bu bozukluk, sürekli, aşırı ve durumla uygun olmayan bir endişe durumu ile karakterizedir.

Sosyal Fobi

Bu bozukluk, kişinin diğer insanlar tarafından yargılanabileceği kaygısını taşıdığı toplumsal ortamlarda mahcup ya da rezil olacağı konusunda belirgin ve sürekli korkusuyla karakterizedir.

Panik Bozukluk

Bu bozukluğu olan bir kişi, genellikle aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleri yaşar.

Özgül Fobiler

Fobiler, örümcek, kedi veya yıla gibi hayvan, kapalı veya yüksek yerler, kan veya yaralanma, gök gürültüsü veya fırtına gibi durumlar veya nesnelerden duyulan mantıksız/aşırı korkudur.

Anksiyete bozuklukları, günlük faaliyetleri yerine getirmenizi ve iş veya aile yükümlülüklerini yerine getirmenizi engelleyebilir. Ayrıca kişisel ilişkilerinizi ve fiziksel sağlığınızı da olumsuz etkileyebilirler.

Anksiyete bozukluğu için ne zaman yardım almalıyım?

  • Anksiyete bozukluğunuz varsa, aşağıdaki belirtilerle karşılaşabilirsiniz:
  • Sürekli endişe, sinirlilik veya korku
  • Dikkat dağınıklığı
  • Huzursuzluk
  • Uykusuzluk
  • Terleme, halsizlik veya titreme
  • Mide ağrıları ve diğer sindirim sorunları
  • Çarpıntı
  • Nefes darlığı

Anksiyete sizde belirgin olarak sıkıntıya yol açıyor veya evde, işte veya okulda ya da diğer işlevsellik alanlarında işlevselliğinizde düşmeye neden oluyorsa bir psikiyatrik değerlendirme planlamaktan çekinmeyin.

Anksiyete nasıl tedavi edilir?

Değerlendirmeniz sırasında size fiziksel ve ruhsal sağlığınızla ilgili sorular sorulur, tıbbi geçmişinizi gözden geçirilir ve belirtilerinizi sizinle ayrıntılı olarak tartışılır. Bu, kişisel durumunuzu ve tedavi ihtiyaçlarınızı belirlemesine yardımcı olur.

Anksiyeteniz olduğunu tespit edilirse, size tüm tedavi seçenekleriniz hakkında bilgi verilir. Kişisel tercihlerinize bağlı olarak özelleştirilmiş, bütünsel bir tedavi planı oluşturur. Çoğu plan şunları içerir:

İlaç tedavisi

Anksiyete giderici ilaçlar, beyin sinir hücrelerindeki bozuk olan hormon faaliyetlerini düzelterek, endişeli duygularınızı azaltacak ve günlük yaşamda işlevselliğinizi arttıracaklardır.

Psikoterapi

Psikoterapi, kaygı tetikleyicilerinizin etrafındaki düşünce ve duyguları keşfetme sürecinde size güvenli bir şekilde rehberlik etmesine olanak tanır. Ayrıca, bu tetikleyicilere daha sağlıklı şekillerde yanıt vermeyi öğrenmenize yardımcı olmak için bir dizi psikoterapi tekniği kullanır. Genellikle en iyi sonuç, psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte uygulanması ile alınmaktadır.

Sık anksiyete atakları yaşıyorsanız randevu almak için arayabilirsiniz.