Obsesif Kompulsif Bozukluk

Konya Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Tedavisi, Konya Obsesif Kompülsif Bozukluk Tedavisi, Konya Takıntı Bozukluğu Tedavisi, Konya Obsesif Bozukluk Tedavisi, Konya Obsesif Nevroz Tedavisi, Konya Obsesif Kompulsif Bozukluk Tedavi, Konya Kompulsif Bozukluk Tedavisi, Konya Takinti Hastaligi Tedavisi, Konya Obsesif Kompulsif Tedavisi, Konya Takıntı Tedavi, Konya Obsesif Tedavi

Konya Özel Psikiyatrist ve Konya Özel Psikoterapist Doç. Dr. Ali Metehan Çalışkan’ın Meram Yeniyol’da bulunan Özel Psikiyatri Kliniğinden Konya Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu Tedavisi, Konya Obsesif Kompülsif Bozukluk Tedavisi, Konya Takıntı Bozukluğu Tedavisi için randevu alabilirsiniz.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) nispeten yaygın ancak sıklıkla yanlış anlaşılan bir ruhsal bozukluktur. Obsesyon adı verilen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile kompulsiyon adı verilen yineleyici davranışlar ve zihinsel eylemler günlük yaşamınızı etkileyecek, günlük aktivitelerinizi kısıtlayacak düzeye geldiyse randevu almak için arayabilirsiniz.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) nedir?

OKB, kişinin sosyal ve mesleki işlevlerinde belirgin bozulmaya yol açan, takıntıların, zorlantıların ya da her ikisinin birlikte bulunduğu ruhsal bir bozukluktur.

Takıntılar (obsesyonlar), istenmeden gelen, uygunsuz olarak yaşanan, bireyi tedirgin eden, girici ve tekrarlayıcı dürtü, düşünce ve düşlemlerdir. Zorlantılar (kompülsiyonlar), obsesyonları geçici olarak yatıştıran tekrarlayıcı davranış ya da mental aktivitelerdir.

  • Bazı yaygın takıntılar şunları içerir:
  • Kirlenme/bulaş korkusu
  • Kuşku obsesyonu
  • Kendinize veya başkalarına zarar verme korkusu
  • Dini içerikli obsesyonlar
  • İstenmeyen cinsel düşünceler veya görüntüler
  • Düzen veya simetri ile aşırı endişe

Kompulsiyonlar, obsesyonunuzla doğrudan ilgili olabilir. Örneğin, kirlenme veya bulaştan korkuyorsanız, ellerinizi tekrar tekrar yıkayabilir veya evinizi aşırı derecede temizleyebilirsiniz. Diğer kompülsiyonlar, kelimeleri veya cümleleri yüksek sesle veya sessizce sayma, dokunma veya tekrarlamayı içerir.

Bir psikiyatristle OKB hakkında ne zaman konuşmalıyım?

Herkes belirli tekrarlanan davranışlar sergiler (sabah uyandığınızda veya yattığınızda ne yaptığınızı düşünün). Ayrıca evham, endişe ve takıntılara kapılabilir. Ancak düşünce ve davranışlarınız günlük yaşamımızı etkileyecek, günlük aktivitelerimizi kısıtlayacak düzeye gelmesi durumunda psikiyatrik görüşme için randevu alınmalıdır. Tedavi edilmediğinde, OKB giderek daha şiddetli hale gelebilir, zorlayıcı davranışlarınız hayatınızı ele geçirerek sosyal ve mesleki ilişkileri sürdürmeyi imkânsız hale getirebilir.

OKB nasıl tedavi edilir?

İlk görüşme ruhsal ve bedensel sağlığınızın kapsamlı bir değerlendirmesiyle başlar. İlk değerlendirmeniz sırasında tıbbi geçmişiniz, sağlığınız, yaşam tarzınız ve semptomlarınız hakkında konuşursunuz. Bu bozukluğun hayatınızı nasıl etkilediğini belirlemek için birçok soru sorulacaktır. Sonra tedavi seçeneklerinizi açıklanacaktır ve semptomlarınızı hafifletmek ve sağlığınızı ve yaşam kalitenizi geri kazanmak için özelleştirilmiş bir plan oluşturulacaktır. Tedavi planınız şunları içerebilir:

İlaç Tedavisi

İlaçlar, OKB semptomlarınızı hafifletebilir. İlaçlarınız etkisini gösterdikçe obsesif düşünceleriniz azalır ve kompülsif davranışlarınızı gerçekleştirme isteğiniz azalır. Bu ilaçlar OKB tedavisinde yaygın ve başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Psikoterapi

Psikoterapi seanslarınız sırasında, davranışlarınız üzerindeki etkileri de dahil olmak üzere düşüncelerinizi ve duygularınızı fark etmeniz, işlevsel olmayan düşünce, duygu ve davranışlarınızın gerçekçi ve daha uyumlu olanlarıyla değiştirilmesi hedeflenmektedir.

OKB hakkında herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa randevu almak için arayabilirsiniz.