Psikoterapi Etkili Bir Yöntem Mi?

Konya Psikiyatri, Konya Psikiyatri Doktorları, Psikiyatri Konya, Konya En İyi Psikiyatri Doktoru, Konya Özel Psikiyatri, Konya Özel Psikiyatri Doktorları, Konyada Psikiyatri Doktorları, Konya Meram Psikiyatri Doktorları, Konya Psikiyatri Kliniği, Konyada En İyi Psikiyatri, Konya Psikiyatri Doktorları Tavsiye, Konya da Psikiyatri Doktorları, Konyada En İyi Psikiyatri, Psikiyatri Doktoru Konya, Konyada Psikiyatri, Konya Psikiyatri Özel, Konya Da En İyi Psikiyatrist, Konyanın En İyi Psikiyatristi, Konya En İyi Psikiyatri, Konyanın En İyi Psikiyatri Doktorları, Özel Psikiyatri Klinikleri Konya, Konya Psikiyatri Doçent

İlaçlar, elektrokonvulsif, transkraniyal manyetik ve elektriki uyarım terapileri, bazı ameliyatlar ve implant (deneysel de olsa) uygulamaları gibi tedaviler biyolojik boyuttaki işleyişe etki eder. Diğer önemli yöntem ise psikoterapidir. Psikiyatri, psikoterapi ile birbirleriyle etkileşim içerisinde olan bu boyutlardan psikolojik ve sosyal olanına yönelir.

Psikoterapi ilkesel olarak bu üç boyuttan psikolojik ve sosyal olanına etki edildiğinde insan psikolojisinde bir değişim, bir iyileşme ve bir düzelme sağlanacağı varsayımına dayanır. Bugün için bu varsayımı ileri araştırma yöntemleri de doğrulamaktadır. Örneğin yapılan bazı beyin görüntüleme çalışmaları insan psikolojisine, düşünme biçimlerine, davranışlarına etki edildiğinde nörobiyolojik işleyiş hatta beynin yapısında birtakım anlamlı değişimlerin ortaya çıktığını göstermektedir. Bu bilimsel bulgular psikoterapi tekniklerinin iyi kullanıldıklarında hastalık kısır döngülerini kırmak için bir müdahale alanı yaratabildiğini doğrulamaktadır. İnsan büyürken öğrendikleri, gördükleri ve yaşadıkları ile nasıl değişiyor olumlu veya olumsuz yönde gelişiyor bir kişilik yapısana kavuşuyorsa psikoterapiyle de aynısı yapılabilir. Bu açıdan bakıldığında psikoterapinin etkin bir yöntem olması gerçeği şaşırtıcı değildir.